Miesiąc: wrzesień 2023

OPPENHEIMER

To dzieło filmowe w reżyserii Christophera Nolana 14 września bieżącego roku obejrzała młodzież klas licealnych Zespołu Szkół w Starej Kamienicy. Młodzi widzowie zapoznali się z sylwetką światowej sławy fizyka jądrowego Roberta Oppenheimera, który zostaje szefem „Projektu Manhatan” i wraz z grupą genialnych naukowców pracuje nad skonstruowaniem broni atomowej. W ośrodku badawczym w Los Alamos udaje się wyprodukować taką bombę. Skutki jej wybuchu widzi sam Oppenheimer i uświadamia sobie, że jest ojcem zagłady. Czy można ten wynalazek zaliczyć do sukcesów. Fabuła tego filmu budzi sporo kontrowersji. Ze względu na swoje przekonania Oppenheimer po wojnie został pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów służbowych, a jego dzieło przyniosło zagładę setkom tysięcy ludzi. Miało przecież tylko zmusić Japonię do zaprzestania wojny na Dalekim Wschodzie? Kto posiada tę broń, może szantażować inne państwa i zmuszać je do uległości. Czy wobec tego możemy nazwać Roberta Oppenheimera współczesnym dobroczyńcą ludzkości? Właśnie takie pytanie zostało postawione przed naszą młodzieżą na początku seansu. Niech każdy sam sobie odpowie na to pytanie. Film trzymał widzów w napięciu, dostarczył sporą dawkę emocji, ale przyniósł także wiele refleksji.

Iwona Lach – Rój

Harmonogram form wsparcia na wrzesień 2023 r.

Czytamy „Nad Niemnem”

Młodzież Zespołu Szkół Publicznych w Starej Kamienicy 9 września 2023r.przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji narodowego czytania. W tym roku czytaliśmy powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. W szkolnej auli spotkali się uczniowie i nauczyciele, by wspólnie odczytać wyznaczone kolejne fragmenty utworu pochodzącego z 1887roku, a przedstawiającego przebogaty krajobraz nadniemeńskich wsi oraz życie ich mieszkańców związane z pracą codzienną na roli oraz tradycjami obchodzenia świąt i zwyczajami panującymi w wiejskich zagrodach i szlacheckich dworach.

Po wstępie wprowadzającym w atmosferę tej pozytywistycznej powieści nauczyciele oraz uczniowie odczytywali kluczowe części utworu. Czytaniu towarzyszyła prezentacja multimedialna przedstawiająca klimat dzieła, środowisko przyrodnicze, a także zaznajamiała z bohaterami powieści oraz wizerunkami aktorów odgrywających poszczególne role w adaptacji filmowej „Nad Niemnem”.

Zgromadzeni w szkolnej auli uczniowie i nauczyciele mieli okazję wsłuchać się w ścieżkę dźwiękową pochodzącą z filmu, poznać stroje z drugiej połowy XIXw. a także zasoby słownictwa gwarowego mieszkańców Bohatyrowicz.

W trakcie czytania młodzież poznała tło historyczne epoki nawiązujące do powstania styczniowego/odwiedziny grobu powstańców/, historię rodu Bohatyrowiczów i legendę o założycielach osady – Janie i Cecylii z 1549roku.

Czytanie odbywało się miłej atmosferze, przy cieście i kawie. Z odczytywaniem wybranych fragmentów poradzili sobie nawet bardziej stremowani uczniowie.

Iwona Lach – Rój

Rozkład jazdy autobusów na rok szkolny 2023/2024

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén