28 kwietnia uczniowie klas siódmych, częściowo także ósmych wraz z opiekunami uczestniczyli w projektowej wycieczce do Kłodzka i Wałbrzycha. W Kłodzku młodzież zwiedzała twierdzę na Górze Fortecznej. Historia tego obiektu sięga Xw., jako zabytek nowożytnej architektury militarnej, wciąż pełnym tajemnic, cieszy się dużym uznaniem turystów. Uczniów szczególnie zainteresowały umocnienia i fortyfikacje z czasów wojny trzydziestoletniej, czyli konfliktu mającego miejsce w XVIIw. Z tego okresu pochodzi wiele zmian w architekturze wnętrz twierdzy. Pan przewodnik starał się przedstawić młodzieży najciekawsze miejsca w obiekcie. Tajemnicze labirynty, pomieszczenia dla obsługi, sale noclegowe, kuchnia, apteka oraz szpital z oddziałem chirurgicznym, a także zgromadzone naczynia i sprzęty, narzędzia i meble świadczyły o codziennym życiu załogi tej twierdzy. Nasza trasa zwiedzania obiektu zakończyła się na Górze Fortecznej, skąd z 369m n.p.m. rozciąga się znakomity widok na panoramę miasta i okolic.

Z Kłodzka udaliśmy się do MINIEUROLANDU, gdzie każdy z uczestników wycieczki miał okazję z bliska poznać obiekty charakterystyczne dla państw europejskich w tym także zabytków znanych z podróży po Polsce. Przechodząc po parku, uczniowie oglądali pałace, zamki, kościoły oraz inne obiekty ukazujące piękno i kunszt architektów z różnych stron świata. Słowem Europejska architektura w miniaturze. Nie zabrakło obiektów związanych z Dolnym Śląskiem, chociażby Zamek Czocha czy Chojnik. Spacer po parku miniatur uprzyjemniła zwiedzającym przepiękna sceneria wiosennych kwiatów i kwitnących krzewów.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie kopalni Julia w Wałbrzychu. Pan przewodnik jako były górnik i pracownik tej kopalni dokładnie zapoznał młodzież z funkcjonowaniem kopalni, pracą po ziemią, wykorzystywaniem sprzętu, który można zobaczyć, zwiedzając poszczególne części tego obiektu. Zainteresowaniem uczniów cieszyły się maszyny do wydobywania węgla na powierzchnie, szyb kopalniany, urządzenia do wykonywania napraw oraz kwestia zapewnienia górnikom bezpieczeństwa w czasie szychty, fedrowania węgla.

W drodze powrotnej w jeleniej Górze zatrzymaliśmy się tradycyjnie przy Mc Donaldzie, gdzie zjedliśmy mały podwieczorek. Do Starej Kamienicy wszyscy wrócili zmęczeni, ale pełni wrażeń.

ILR, KM, Młodzież klas VII