W dniach 10 i 11 kwietnia uczniowie Zespołu Szkół w Starej Kamienicy uczestniczyli w VII edycji Dolnośląskiego Konkursu Poezji poświęconej Pamięci Sybiru, czyli utworów poetyckich stworzonych przez byłych zesłańców na Syberie i do Kazachstanu i opowiadających o tych trudnych dla wielu Polaków czasach sowieckiej niewoli. Konkurs nawiązywał do zbrodni katyńskiej, której rocznicę obchodzimy co roku 13 kwietnia.

Utwory byłych zesłańców w pierwszym dniu konkursu prezentowało 73 uczestników z klas szkoły podstawowej /IV – VIII/. Naszą placówkę w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu reprezentował Witold Dembowski, który został wyróżniony za wspaniałą interpretację poetycką wiersza Marii Wielgosz „Dziecko Syberii”

W przerwie konkursu uczniowie oczekujący na wyniki mogli zwiedzić wraz ze swoimi nauczycielami bogate ekspozycje wrocławskiego Centrum Zajezdnia. Szczególnie ciekawa wystawa dotyczyła historii przedwojennej i wojennej Wrocławia. Bogato i w różnorodnej formie zaprezentowano też czasy PRL-u na Dolnym Śląsku. Można było na przykład wejść do pustego sklepu, do gabinetu lekarskiego oraz do pokoju urządzonego w stylu lat 70. I 80. XXw.

11 kwietnia uczeń klasy I liceum Igor Taracha zaprezentował na tym samym konkursie wiersz Józefa Przybyły „O sybirakach” przybliżający wszystkim losy Polaków deportowanych na Sybir. Starsi uczniowie przedstawiali wybrane utwory w Domu Edyty Stein we Wrocławiu. Łącznie w VII edycji konkursu „Poezja ojców naszych” wzięło udział w dwóch grupach 10 i 11 kwietnia – 105 uczniów. Naszym uczniom życzymy dalszych sukcesów.

Opiekun merytoryczny młodych recytatorów Iwona Lach – Rój